Crouzet SASP1000S110A
Part No.:
SASP1000S110A
Manufacturer:
Crouzet
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
SASP1000S110A.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 1000S ADJ 110V
Shipping
SASP1000S110A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Crouzet
Series:
SAS
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
DIN Rail
Relay Type:
Solid State Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Delay Time:
0.1 Sec ~ 100 Sec
Contact Rating @ Voltage:
1A @ 110VAC
Voltage - Supply:
110VAC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)