Kingbright SA56-51PBWA/A
Part No.:
SA56-51PBWA/A
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
SA56-51PBWA/A.pdf
Description:
0.56" BLUE 7-SEGMENT LED DISPLAY
Shipping
SA56-51PBWA/A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
0.670" H x 0.492" W x 0.325" D (17.02mm x 12.50mm x 8.25mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.22mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3.05V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
6mcd
Wavelength - Peak:
468nm
Power Dissipation (Max):
120mW