Kingbright SA52-11GWA
Part No.:
SA52-11GWA
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
SA52-11GWA.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.52" SGL GRN 10DIP
Shipping
SA52-11GWA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
0.689" H x 0.488" W x 0.276" D (17.50mm x 12.40mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:
0.52" (13.21mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
10.5mcd
Wavelength - Peak:
565nm
Power Dissipation (Max):
62.5mW