Kingbright SA43-11SRWA
Part No.:
SA43-11SRWA
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Character and Numeric
Package:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
SA43-11SRWA.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.43" SGL RED 14DIP
Shipping
SA43-11SRWA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
0.748" H x 0.496" W x 0.310" D (19.00mm x 12.60mm x 7.87mm)
Digit/Alpha Size:
0.43" (10.92mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.85V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
42mcd
Wavelength - Peak:
660nm
Power Dissipation (Max):
75mW