Sensata Technologies, Inc. S1-12-2ADM
Part No.:
S1-12-2ADM
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
S1-12-2ADM.pdf
Description:
RELAY REED TWIN N/O 1.5KV 12V
Shipping
S1-12-2ADM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Series:
S1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A) x 2
Contact Rating (Current):
500 mA
Switching Voltage:
1000VDC - Max
Coil Current:
15.4 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Diode, EMI Shielded
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
0.75 ms
Release Time:
0.3 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C