Richtek USA Inc. RT9081A-11GQZA
Part No.:
RT9081A-11GQZA
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
RT9081A-11GQZA.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.1V 500MA 6ZADFN
Shipping
RT9081A-11GQZA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Series:
Package/Case:
6-XFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
110 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
80dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Current Limit, Thermal Shutdown, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)