Richtek USA Inc. RT9078N-12GJ5
Part No.:
RT9078N-12GJ5
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
RT9078N-12GJ5.pdf
Description:
IC REG LIN 1.2V 300MA TSOT23-5
Shipping
RT9078N-12GJ5 Specifications
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.57V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
4 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)