Richtek USA Inc. RT9078-15GJ5
Part No.:
RT9078-15GJ5
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
RT9078-15GJ5.pdf
Description:
IC REG LIN 1.5V 300MA TSOT23-5
Shipping
RT9078-15GJ5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.47V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
4 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)