Richtek USA Inc. RT9076-15GV
Part No.:
RT9076-15GV
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
RT9076-15GV.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 250MA SOT23-3
Shipping
RT9076-15GV Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 200mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
50 µA
PSRR:
70dB ~ 40dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)