Richtek USA Inc. RT9073N-33GB
Part No.:
RT9073N-33GB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
RT9073N-33GB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 250MA SOT23-5
Shipping
RT9073N-33GB Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
3 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)