Richtek USA Inc. RT9073A-15GQZ
Part No.:
RT9073A-15GQZ
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
RT9073A-15GQZ.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 250MA 4ZQFN
Shipping
RT9073A-15GQZ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Series:
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.9V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
3 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)