KEMET RSBEC2100CK00K
Part No.:
RSBEC2100CK00K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
RSBEC2100CK00K.pdf
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 100VDC RAD
Shipping
RSBEC2100CK00K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.260" (6.60mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)