Panasonic Electronic Components ECH-U1C103JX5
Part No.:
ECH-U1C103JX5
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ECH-U1C103JX5.pdf
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 16VDC 0805
Shipping
ECH-U1C103JX5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
11V
Voltage Rating - DC:
16V
Dielectric Material:
Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.051" (1.30mm)