Texas Instruments REG113EA-2.85/250
Part No.:
REG113EA-2.85/250
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
REG113EA-2.85/250.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 400MA 8VSSOP
Shipping
REG113EA-2.85/250 Specifications
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.41V @ 400mA
Current - Output:
400mA
Current - Quiescent (Iq):
500 µA
Current - Supply (Max):
1 mA
PSRR:
65dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C