Burr Brown REG101UA-2.5/2K5
Part No.:
REG101UA-2.5/2K5
Manufacturer:
Burr Brown
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
REG101UA-2.5/2K5.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 100MA 8SOIC
Shipping
REG101UA-2.5/2K5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Burr Brown
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.13V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
500 µA
Current - Supply (Max):
650 µA
PSRR:
65dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C