E-Switch RB141D1100-219
Part No.:
RB141D1100-219
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
RB141D1100-219.pdf
Description:
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V
Shipping
RB141D1100-219 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
E-Switch
Series:
RB1, LAMB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
SPST
Switch Function:
On-Off
Current Rating (Amps):
20A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Concave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/Cap:
Black
Actuator Marking:
No Marking
Illumination Type, Color:
Incandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal):
18 VDC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
Operating Temperature:
-20°C ~ 65°C