KEMET R82EC4100Z370J
Part No.:
R82EC4100Z370J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
R82EC4100Z370J.pdf
Description:
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RADIAL
Shipping
R82EC4100Z370J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.437" (11.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)