Recom Power R-78E12-0.5
Part No.:
R-78E12-0.5
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
3-SIP Module
Datasheet:
R-78E12-0.5.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 6W
Shipping
R-78E12-0.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
INNOLINE R-78E
Package/Case:
3-SIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Linear Regulator Replacement
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
15V
Voltage - Input (Max):
28V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
6 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
95%