KEMET R76UI02204000J
Part No.:
R76UI02204000J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
R76UI02204000J.pdf
Description:
CAP FILM 220PF 5% 2KVDC RADIAL
Shipping
R76UI02204000J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
220 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
700V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.437" (11.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)