KEMET R76UI0100SE40J
Part No.:
R76UI0100SE40J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
R76UI0100SE40J.pdf
Description:
CAP FILM 100PF 5% 2KVDC RADIAL
Shipping
R76UI0100SE40J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
700V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
6.366 Ohms
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.398" (10.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)