KEMET R76QD0220SE00J
Part No.:
R76QD0220SE00J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
R76QD0220SE00J.pdf
Description:
CAP FILM 220PF 5% 1KVDC RADIAL
Shipping
R76QD0220SE00J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
220 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.319" (8.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)