KEMET R76PN33304030J
Part No.:
R76PN33304030J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
R76PN33304030J.pdf
Description:
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL
Shipping
R76PN33304030J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.791" (20.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)