KEMET R75LN3560CK00M
Part No.:
R75LN3560CK00M
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
R75LN3560CK00M.pdf
Description:
CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
Shipping
R75LN3560CK00M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
560V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.358" (9.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)