KEMET R752N3330AA00K
Part No.:
R752N3330AA00K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
R752N3330AA00K.pdf
Description:
CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
Shipping
R752N3330AA00K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
230V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.594" (15.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)