KEMET R745F11005000J
Part No.:
R745F11005000J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
R745F11005000J.pdf
Description:
CAP FILM METAL RAD POLYPROP
Shipping
R745F11005000J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
500V
Voltage Rating - DC:
1600V (1.6kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
637 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.358" (9.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)