KEMET R66ED3100CK7AJ
Part No.:
R66ED3100CK7AJ
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
R66ED3100CK7AJ.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL
Shipping
R66ED3100CK7AJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)