KEMET R46KN410000N2M
Part No.:
R46KN410000N2M
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
R46KN410000N2M.pdf
Description:
CAP FILM 1UF 20% 560VDC RADIAL
Shipping
R46KN410000N2M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
275V
Voltage Rating - DC:
560V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.732" (18.60mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)