KEMET R463I310040M1M
Part No.:
R463I310040M1M
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
R463I310040M1M.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 20% 630VDC RAD
Shipping
R463I310040M1M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.437" (11.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)