KEMET R413F122000T0K
Part No.:
R413F122000T0K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
R413F122000T0K.pdf
Description:
CAP FILM 2200PF 10% 1.5KVDC RAD
Shipping
R413F122000T0K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1500V (1.5kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.358" (9.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)