Nichicon QYX2A152KTP3TA
Part No.:
QYX2A152KTP3TA
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
QYX2A152KTP3TA.pdf
Description:
CAP
Shipping
QYX2A152KTP3TA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.217" L x 0.110" W (5.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)