Nichicon QXP2J104KRPT
Part No.:
QXP2J104KRPT
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
QXP2J104KRPT.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL
Shipping
QXP2J104KRPT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.827" L x 0.323" W (21.00mm x 8.20mm)
Height - Seated (Max):
0.626" (15.90mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.689" (17.50mm)