Littelfuse Inc. QJ8016LH3TP
Part No.:
QJ8016LH3TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
QJ8016LH3TP.pdf
Description:
TRIAC ALTRNSTR 800V 16A ITO220AB
Shipping
QJ8016LH3TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
QJxx16xHx
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
20 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)