Littelfuse Inc. QJ6016LH6TP
Part No.:
QJ6016LH6TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
QJ6016LH6TP.pdf
Description:
TRIAC ALTRNSTR 600V 16A ITO220AB
Shipping
QJ6016LH6TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Isolated Tab
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
80 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
70 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)