Littelfuse Inc. QJ6010L5TP
Part No.:
QJ6010L5TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
QJ6010L5TP.pdf
Description:
TRIAC 600V 10A TO220
Shipping
QJ6010L5TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
QJxx10xx
Package/Case:
TO-220-3 Isolated Tab
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
100A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)