Littelfuse Inc. QJ4006DH2TP
Part No.:
QJ4006DH2TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
QJ4006DH2TP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 400V 6A TO252
Shipping
QJ4006DH2TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
QJxx06xHx
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
60A, 72A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
25 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)