Crouzet QCS20S110A
Part No.:
QCS20S110A
Manufacturer:
Crouzet
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
QCS20S110A.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 20 SEC CHAS MT
Shipping
QCS20S110A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Crouzet
Series:
QCS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Relay Type:
Solid State Relay
Function:
Off-Delay
Circuit:
SPDT (1 Form C)
Delay Time:
Fixed, 20 Sec
Contact Rating @ Voltage:
Voltage - Supply:
110VAC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)