QT Brightek (QTB) QBSLDR560GR
Part No.:
QBSLDR560GR
Manufacturer:
QT Brightek (QTB)
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
QBSLDR560GR.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56"SGL RED 10DIP
Shipping
QBSLDR560GR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
QT Brightek (QTB)
Series:
QBSLDXX56ZGR
Package/Case:
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
0.748" H x 0.496" W x 0.325" D (19.00mm x 12.60mm x 8.25mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.22mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
80mcd
Wavelength - Peak:
632nm
Power Dissipation (Max):
48mW