Littelfuse Inc. Q8010NH2TP
Part No.:
Q8010NH2TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Q8010NH2TP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 800V 10A TO263
Shipping
Q8010NH2TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Qxx10xHx
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
5 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
10 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)