Littelfuse Inc. Q6016LH3TP
Part No.:
Q6016LH3TP
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
Q6016LH3TP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNSTR 600V 16A TO220AB
Shipping
Q6016LH3TP Specifications
Package/Case:
TO-220-3 Isolated Tab
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
20 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)