Littelfuse Inc. Q6008NH3RP
Part No.:
Q6008NH3RP
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Q6008NH3RP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO263
Shipping
Q6008NH3RP Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
20 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)