Littelfuse Inc. Q6006VH3
Part No.:
Q6006VH3
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Datasheet:
Q6006VH3.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V 6A TO251
Shipping
Q6006VH3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
55A, 65A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
15 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)