Littelfuse Inc. Q4004R4TP
Part No.:
Q4004R4TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Q4004R4TP.pdf
Description:
TRIAC 400V 4A TO220AB
Shipping
Q4004R4TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Qxx04xx
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
46A, 55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
25 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)