Littelfuse Inc. Q2006RH4
Part No.:
Q2006RH4
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Q2006RH4.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO220
Shipping
Q2006RH4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
200 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)