AIMS Power PWRINV10KW12V
Part No.:
PWRINV10KW12V
Manufacturer:
AIMS Power
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Package:
Datasheet:
PWRINV10KW12V.pdf
Description:
10000 WATT POWER INVERTER
Shipping
PWRINV10KW12V Specifications
Manufacturer:
AIMS Power
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Inverter
Voltage - Output:
120VAC
Voltage - Input:
12VDC
AC Outlets:
4
Connector - AC Output:
NEMA 5-15R
Connector - Voltage Input:
Terminal Post
Power - Output Continuous:
10 kW
Power - Output Surge:
20 kW
Remote Capability:
Yes
Region Utilized:
North America
Size:
21.10" L x 8.00" W x 6.50" H (535.9mm x 203.2mm x 165.1mm)