Bourns Inc. PVG5A104C03B00
Part No.:
PVG5A104C03B00
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
PVG5A104C03B00.pdf
Description:
TRIMMER 100KOHM 0.25W J LEAD TOP
Shipping
PVG5A104C03B00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PVG5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Number of Turns:
11.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)