Bourns Inc. PVF2A104A1AR03
Part No.:
PVF2A104A1AR03
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
PVF2A104A1AR03.pdf
Description:
TRIMMER 100K OHM 0.001W SMD
Shipping
PVF2A104A1AR03 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PVF2
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Resistance:
100 kOhms
Power (Watts):
0.001W
Tolerance:
±30%
Temperature Coefficient:
±500ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Square - 0.079" x 0.079" Face (2.00mm x 2.00mm)