Bourns Inc. PV37X503C01B00
Part No.:
PV37X503C01B00
Datasheet:
PV37X503C01B00.pdf
Description:
TRIMMER 50KOHM 0.25W PC PIN SIDE
Shipping
PV37X503C01B00 Specifications
Series:
PV37
Packaging:
Bulk
Resistance:
50 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Number of Turns:
12.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Size / Dimension:
Rectangular - 0.264" x 0.157" Face (6.70mm x 4.00mm)