Tripp Lite PV375USB
Part No.:
PV375USB
Manufacturer:
Tripp Lite
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Package:
Datasheet:
PV375USB.pdf
Description:
INVERTER 12VDC 375W 2OUT
Shipping
PV375USB Specifications
Manufacturer:
Tripp Lite
Series:
PowerVerter®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Inverter
Voltage - Output:
120VAC
Voltage - Input:
12VDC
AC Outlets:
2
Connector - AC Output:
NEMA 5-15R
Connector - Voltage Input:
Battery Cables, Cigarette Lighter Plug
Power - Output Continuous:
375 W
Power - Output Surge:
750 W
Remote Capability:
No
Region Utilized:
Size:
5.96" L x 4.17" W x 2.36" H (151.4mm x 105.9mm x 59.9mm)