Bourns Inc. PV36Y503C01B00
Part No.:
PV36Y503C01B00
Datasheet:
PV36Y503C01B00.pdf
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
PV36Y503C01B00 Specifications
Series:
PV36
Packaging:
Tube
Resistance:
50 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
25.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Size / Dimension:
Rectangular - 0.378" x 0.197" Face (9.60mm x 5.00mm)