Bourns Inc. PV36Y202C01B00
Part No.:
PV36Y202C01B00
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
PV36Y202C01B00.pdf
Description:
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
PV36Y202C01B00 Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PV36
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
2 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
25.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.378" x 0.197" Face (9.60mm x 5.00mm)